Kariéra v oblasti výroby chladicích zařízení už na vás čeká! Rozvíjejte své dovednosti v moderní a prosperující společnosti s dlouholetou tradicí.
Nebojte se chlazení a podívejte se na přehled volných pozic zde.
Načepovat perfektní pivo není jen o dovednostech. Abyste si dopřáli dokonalý prožitek, je třeba věnovat pozornost především vhodnému nastavení domácího výčepu. Jedním z největších problémů provázejících čepování piva je právě nadměrné pěnění. Existuje však několik zásad, díky jejichž dodržení lze pěnivost snížit.
Kde se bere pivní pěna?
Pivní pěnu tvoří bublinky oxidu uhličitého. Ty vznikají během procesu vaření. Když se hotový produkt zchladí, na povrchu tekutiny se vytvoří vrstva neboli pěna. Pěna je tedy přirozenou součástí každého piva. Ideálně by měla být krémová, hustá a bez velkých vzduchových bublin. Jakmile vám z kohoutu teče více pěny než samotného piva, pravděpodobně jste při konfiguraci výčepního systému udělali chybu.
Vhodná teplota je základ
Prvním krokem, který povede ke zdárnému výsledku, je uschování sudu s nápojem na příhodném místě. Tím je například sklep. Důležité je, aby toto místo bylo tmavé a chladné. Tak zajistíte, že chlazení výčepu bude fungovat, jak má.
Každý domácí výčep je popsán jeho výkonem. Pokud natočíte více piva, než na kolik je chladicí systém dimenzován, nápoj nebude mít adekvátní teplotu a začne pěnit.
Před naražením sudem netřepejte a skladujte jej ve stojné pozici. Jakmile sud s pivem naklepete, v nádobě se zvedne pěna, která se při čepování dostane nad tekutinu. Než vám z kohoutu začne téct tekuté zlato, budete si muset poradit s fůrou pěny.
Nastavte si adekvátní rychlost průtoku
Rychlost průtoku piva můžete upravit malým ventilem ve spodní části kohoutku. V čím nižší pozici ventil necháte, tím pomaleji a kontrolovaněji budete schopni pivo čepovat.
Nezapomeňte na správné tlakování
Zajistit správné tlakování je nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím pěnění. Pokud máte výčepní zařízení se zabudovaným kompresorem, nemusíte se o nic starat. Tlakujete-li nápoj plynem či externím vzduchovým kompresorem, musíte si tlak upravit sami na redukčním ventilu. Ventil se nachází mezi zdrojem a rozdělovačem plynu.
Myslete na to, že se správné natlakování projeví až po odtočení několika kousků. Neuspěchejte proces a buďte trpěliví. Navíc také záleží na vzdálenosti sudu od čepovacího kohoutu. Čím větší vzdálenost, tím větší tlak je třeba.