Kariéra v oblasti výroby chladicích zařízení už na vás čeká! Rozvíjejte své dovednosti v moderní a prosperující společnosti s dlouholetou tradicí.
Nebojte se chlazení a podívejte se na přehled volných pozic zde.
V prvním díle našeho seriálu o výběru klimatizace do kanceláře jsme si zodpověděli na hlavní otázku, proč vlastně pořizovat klimatizaci do kanceláře. Následně jsme se zaměřili na jednotlivé části, z kterých se klimatizace skládá a na její funkčnost. Také jsme si pověděli, jak klimatizaci správně vybrat, na co si dát při výběru pozor a jaké druhy klimatizací existují.
V tomto díle se podíváme na další často pokládané otázky ze světa klimatizací:
Montáž klimatizace ve 4. krocích
Montáž klimatizace vyžaduje odborný přístup a znalosti. Domácí kutilové jsou často přesvědčeni o tom, že si zvládnou klimatizaci nainstalovat svépomocí.
Montáž klimatizace ale není tak jednoduchá, jak se může na první pohled zdát. V lepším případě se vám instalace může nějakým zázračným způsobem povést, v horším případě může montáž svépomocí dopadnout katastrofálně. Zkušení technici vám ušetří spoustu nervů, času i peněz.
- Obhlédnutí a změření místa pro instalaci V prvním kroku si ujasníte své představy, kam chcete klimatizaci instalovat. Své návrhy sdělíte montážní firmě, která vám navrhne optimální řešení tak, aby vám klimatizování přinášelo co největší užitek. Technik změří prostory a probere s vámi všechny možnosti.
- Instalace klimatizace Montáž klimatizace je většinou rychlá a netrvá déle než jeden den, pouze v náročnějších případech může trvat více dní. Některé firmy instalují nejprve vnější jednotku a poté vnitřní, některé naopak. Před samotnou instalací si technik rozvrhne a zakreslí umístění klimatizační jednotky. Následují nutné stavební úpravy a instalace rozvodů chladu a odvodu kondenzátu. Vnitřní jednotka se připevní na zeď a propojí se s chladicím okruhem, elektrickým přívodem a odvodem kondenzátu. Po úspěšné instalaci technici uklidí vnitřní prostory. Následuje instalace venkovní jednotky, její zapojení se do chladicího okruhu a napuštění chladivem.
- Uvedení klimatizace do provozu Technici spustí klimatizaci a zkontrolují její funkčnost. Zajímá je provoz ve všech provozních stavech a fázích a také zkontrolují náplně a odvod kondenzátu.
- Vysvětlení ovládání a zaškolení obsluhy klimatizace Když je klimatizace odzkoušená a vše funguje tak jak má, technici vás naučí, jak s klimatizací správně zacházet a jak o ni pečovat. Také vám předají veškerou důležitou dokumentaci, návody a předávací protokol.
V čem vynikají jednotlivé značky klimatizací?
Na trhu existuje velká spousta výrobců klimatizačních jednotek. Mezi nejpoužívanější typy klimatizací v domácnostech i v kancelářích patří zejména značky Carrier, Panasonic, Mitsubishi Electric či LG.
- Carrier – Před více než sto lety Williams Carrier vyvinul první klimatizační systém na světě. Jeho společnost se velkou mírou zasloužila o vývoj klimatizací až do současné podoby. Klimatizace Carrier se dodnes řadí mezi špičky ve světě klimatizací s vysokým výkonem a ekologickým provozem.
- Panasonic – Společnost Panasonic se řadí mezi přední výrobce klimatizační a chladicí techniky. Klimatizace Panasonic nabízí skvělý výkon v kombinaci s nízkými náklady na energie. Nejnovější klimatizační jednotky Panasonic nabízí pokročilé vzduchové filtry i velmi nízkou hladinu hluku.
- Mitsubishi - Mitsubishi nabízí klimatizační techniku a tepelná čerpadla. Nabízí řady kvalitních výrobků pro rodinné domy i průmyslové objekty.
- LG – LG nabízí bohatou paletu klimatizačních jednotek. Kromě vysoké účinnosti, ekologického provozu a moderního designu můžete u nejnovějších typů využít také chytré ovládání klimatizace prostřednictvím mobilního telefonu. Originální designová řada klimatizací ARTCOOL získala mnohá ocenění.
Oblíbené režimy klimatizování
Můžeme si užívat spoustu skvělých funkcí, které klimatizace nabízí. Jednotlivé značky klimatizací se často liší ve funkčnosti i v ovládání, v základu ale bývají velmi podobné. Mezi oblíbené funkce moderních klimatizačních systémů patří:
- Časovač – můžete si předem naprogramovat klimatizaci, abyste měli při příchodu do práce v kanceláři požadovanou teplotu.
- Spánek (sleep) – klimatizace během spánku přizpůsobí teplotu blíže k teplotě v místnosti a tím šetří provozní náklady.
- Auto restart – pokud vypadne proud, klimatizace se opět sama vrátí k původnímu nastavení.
- Sklápěcí lamely – můžete si sami určit směr proudění vzduchu díky chytrému naklopení lamel.
- Swing – zajišťuje pravidelný pohyb lamel a rovnoměrné rozprostření klimatizovaného vzduchu v celé místnosti.
- Dry – funkce vysušuje vzduch v místnosti.
- Turbo – zahájí velmi prudké chlazení nebo topení pro co nejrychlejší dosažení požadované teploty.
- Quiet – přepne klimatizaci na tichý režim.
- A mnoho dalších funkcí.
Jak klimatizaci udržovat a jak se o ní starat?
Většina moderních klimatizačních systémů dokáže čistit vzduch od nečistot, což je skvělé zejména pro alergiky a osoby s dýchacími problémy. Tyto nečistoty se potom v klimatizaci mohou seskupovat, proto je vhodné klimatizaci vždy po sezoně vyčistit.
Pokud si nejste čištěním klimatizace jistí, můžete si objednat profesionální firmu. Ideální je, když se vám o klimatizaci stará stejná firma, která vám ji montovala, protože si s danou klimatizací nejlépe rozumí.
Často klimatizace obsahují tzv. „předfiltraci“, která chrání přístup k chladicímu systému, aby se zbytečně nezanášel prachem. Pokud chcete předfiltraci očistit, vypněte klimatizaci a opatrně předfiltraci sundejte. Můžete ji zlehka umýt vodou s trochou saponátu.
Některé klimatizace obsahují i plazmový filtr, který si poradí se skutečně drobnými částicemi prachu, s roztoči a jinými mikroby. Ten bývá zpravidla napájený elektřinou, proto je vhodnější čistit jej pouze štětcem.
Čištění filtrů provádějte ideálně jednou za 3 měsíce, pokud klimatizace funguje nepřetržitě tak i jednou za měsíc. Špinavé, staré filtry zvyšují spotřebu energie a snižují účinnost systému. Když se o klimatizaci nepostaráte, zanesené filtry mohou způsobit špatné proudění vzduchu nebo dokonce zamrznutí výparníku klimatizační jednotky. Mimo to takový filtr snižuje životnost celé klimatizační jednotky.
Kde se vzala klimatizace? Aneb něco málo z historie
První zmínky o jednoduchém klimatizování pochází již ze starověkého Říma. Římané si nechali kolem obydlí vést akvadukt, který měl mimo jiné za účel ochlazovat obydlí.
Roku 1820 vědec Michael Faraday zjistil chladicí vlastnosti stlačeného amonia, pokud se postupně vypouští. Položil tak základy pro vývoj první klimatizace.
Za vynálezce klimatizace je považován Willis Carrier, který v roce 1902 instaloval první klimatizační systém v tiskárně v New Yorku. Následně se klimatizace rozšířila do dalších tiskáren, továren i administrativních budov.
Největší rozmach klimatizací je spojován s polovinou minulého století, kdy výrobci začali provádět pokusy s chladicími kapalinami a vědec Thomas Midgley objevil freon. Postupně se klimatizační jednotky dočkaly velkého, celosvětového rozmachu. Škodlivost freonu byla zkoumána a potvrzena až v 80. letech minulého století, dnes se již freon nepoužívá a klimatizace využívají jiné chladicí systémy, šetrné k životnímu prostředí.
Shrnutí nejdůležitějších informací o klimatizacích z druhého dílu článku
- První klimatizaci instaloval v roce 1902 Willis Carrier v tiskárnách v New Yorku. Postupem času byl jeho vynález zdokonalován až do dnešní podoby a rozšířil se do celého světa.
- Dnešní výrobci klimatizací si zakládají zejména na vysoké funkčnosti, moderním designu i přiměřeném poměru kvalita/cena. Klimatizace nabízí spoustu užitečných funkcí, například režim časovače, spánku, možnost naklápění lamel, tichý chod a mnoho dalšího.
- Montáž klimatizace probíhá ve čtyřech základních fázích. V prvním kroku si montážník obhlédne a zaměří zvolené místo pro instalaci. Ve druhém kroku přichází na řadu samotná instalace, která většinou netrvá déle než jeden den. Třetí krok zahrnuje uvedení klimatizace do provozu a kontrolu veškeré funkčnosti. Ve čtvrtém a posledním kroku montážníci zaškolí obsluhu, vysvětlí ovládání klimatizace a předají veškerou dokumentaci.
- O klimatizaci bychom se měli starat, zejména pak o její filtrační systém. Klimatizaci je vhodné po sezóně nechat zkontrolovat a vyčistit, ale čištění a výměnu filtrů zvládnete i sami, a to ideálně alespoň jednou za 3 měsíce.