Kariéra v oblasti výroby chladicích zařízení už na vás čeká! Rozvíjejte své dovednosti v moderní a prosperující společnosti s dlouholetou tradicí.
Nebojte se chlazení a podívejte se na přehled volných pozic zde.
Klimatizace je skvělou pomocnicí v parném létě, kdy teploty venku přesahují třicítky a my se doma doslova koupeme ve vlastní šťávě. Klimatizací ale můžeme také v zimě topit, a ještě k tomu za vytápění domácnosti ušetřit.
Klimatizace pomáhá k tepelné pohodě za každého počasí. Jak správně vybrat klimatizační jednotku a jak ji používat, aby vám přinášela co největší užitek? Z jakých částí se skládá a jak vlastně funguje? Přinášíme vám odpovědi na nejčastěji pokládané otázky ze světa klimatizací.
V článku si odpovíme na základní otázky o klimatizacích:
Proč pořizovat klimatizaci do bytu?
Klimatizace příjemně ochlazuje nebo naopak ohřívá vzduch v místnosti a zajišťuje tak tepelnou pohodu po celý rok. Nejnovější klimatizační systémy produkují čistý a zdravý vzduch, odvlhčují a působí preventivně proti plísním. Navíc nejsou hlučné a nezpůsobují v místnosti průvan.
Optimální teplota v bytě je dle odborníků v rozmezí 18 a 22 °C. Ale samozřejmě záleží na vašich vlastních preferencích.
Oproti tomu teploty v kanceláři jsou dané nařízením vlády. U sedavého zaměstnání, kdy pracovníci nevydávají příliš energie, je stanovena minimální teplota 20 a maximální 27 °C. Odborníci obecně doporučují optimální teplotu v kanceláři v rozmezí 21–23 °C. Naopak u povolání s velmi intenzivní fyzickou činností je minimální povolená teplota 10 °C a maximální povolená teplota 20 °C.
- Klimatizační jednotky jsou velmi tiché, nevyrušují domácí pohodu ani pracovní soustředění.
- Moderní design a kompaktní rozměry skvěle doplní být v jakémkoliv stylu.
- Klimatizační systémy spoří energii, a tím i váš rozpočet.
Z jakých částí se klimatizace skládá?
Klimatizace se skládá z vnitřní jednotky, která je zpravidla umístěna u stropu interiéru, a venkovní jednotky umístěné z vnější části objektu. Ve vnější jednotce je zabudovaný kompresor, který je hlavním jádrem celého systému. Jednotky jsou propojeny potrubím pro odvod a přívod chladiva a elektrickými napájecími a ovládacími kabely. K pohodlnému ovládání klimatizace slouží dálkový ovladač.
Vnitřní jednotku umístíme na stěnu tak, aby mohl vzduch v místnosti volně a bez překážek proudit. Zároveň by ale klimatizace neměla napřímo na nikoho foukat.
Venkovní jednotka je umístěna tak, aby nenarušovala vzhled budovy. Nejčastěji je umístěna na střeše, terase nebo na zahradě. Pokud nechcete mít venkovní jednotku nutně umístěnou vně objektu, lze ji umístit také do skladu, půdních prostor, nebo naopak do prostornějšího sklepa. Počítejte s tím, že vnější jednotky výkonných klimatizací mohou vážit klidně i přes 100 kg. Vnější jednotka by neměla být umístěna příliš daleko od vnitřní jednotky.
Víte, jak klimatizace funguje?
Klimatizace do bytu funguje primárně v režimu chlazení, moderní klimatizační jednotky si ale hravě poradí také s vytápěním, které s sebou nese úsporu energií oproti běžným způsobům topení. Příjemnými funkcemi klimatizací jsou odvlhčování či ventilace prostor. Díky vestavěným filtrům dokáže klimatizace také čistit vzduch v místnosti.
Chlazení
Chlazení začíná v kompresoru ve venkovní jednotce, kde jsou stlačovány studené páry chladiva o nízkém tlaku. Z kompresoru vystupuje horké chladivo o vysokém tlaku. Horké chladivo je následně přiváděno do výměníku tepla, který je ochlazován venkovním vzduchem za pomocí ventilátoru a chladivu je tímto způsobem odebíráno teplo. Současně dochází také ke kondenzaci, po které je chladivo již v kapalném stavu.
Kapalné chladivo se potrubím přivádí do vnitřní jednotky, kde expanzní ventil snižuje tlak chladiva. Teplota chladiva silně klesne na požadovanou teplotu chlazeného prostoru. Chladivo nízké teploty a nízkého tlaku dále postupuje do výměníku tepla – výparníku. Přes stěny výparníku chladivo odebírá teplo z okolního vzduchu, který je hnán ventilátorem. Kapalné chladivo se na stěnách výparníku odpařuje a z výparníku odchází chladivo v plynném stavu o nízkém tlaku a nízké teplotě. Potrubím je chladivo dopraveno z vnitřní jednotky zpět do venkovní jednotky ke kompresoru a celý cyklus se opakuje.
Vytápění
U systému tepelného čerpadla vzduch – vzduch je venkovní jednotka vybavena 4cestným ventilem, který otáčí směr proudění chladiva mezi vnitřní a venkovní jednotkou. Chladivo prochází procesem obráceně, než je tomu u chlazení, jinak je princip velmi podobný. Do výměníku vnitřní jednotky přichází stlačené horké chladivo a vzduch v místnosti se ohřívá.
Vyberte si klimatizaci jako profesionál! Na co si dát pozor?
Při výběru klimatizace do bytu se zajímejte zejména o výkon, funkčnost a hlučnost. Cena by rozhodně neměla hrát při výběru klimatizace primární roli. Také by klimatizace měla alespoň trochu lahodit vašemu oku, jedná se o poměrně výrazný prvek v místnosti. Díky tomu, že výrobci na tuto skutečnost myslí, najdete v naší nabídce designově zajímavé modely.
Výkon klimatizační jednotky by měl odpovídat velikosti klimatizovaného prostoru. Čím větší místnost, tím větší výkon požadujte. Rozsah výkonu klimatizací je od 1,5 kW do 14 kW. Výkon klimatizace udává, jaké množství energie je potřeba pro ochlazení místnosti na zvolenou teplotu. Chladící výkon jednotky by měl spočítat odborník, a to podle několika základních parametrů, jako je rozměr místnosti, rozmístění oken, tepelné ztráty, množství elektronických přístrojů v místnosti a podobně.
Aby byl provoz klimatizace do domu co nejúspornější, hledejte zařízení, které splňuje podmínky energetické třídy:
- alespoň A++ pro chlazení,
- alespoň A+ pro topení.
Při používání klimatizace nezapomínejte na občasné větrání a přísun čerstvého vzduchu. Některé klimatizace mají sice instalován přívod čerstvého vzduchu do interiéru, i přesto ale doporučujeme krátké a intenzivní větrání. Nezapomínejte na to, že vytápění klimatizací nemusí zaručit maximální uživatelský komfort, protože se teplý vzduch často hromadí pouze u stropu a při zemi se drží chladný vzduch. Nejvhodnější variantou tak zůstává kombinace vytápění klimatizací a běžným tepelným zdrojem.
Pokud potřebujete klimatizovat více místností, ideální volbou je multisplitová jednotka. Díky jediné venkovní jednotce tak můžete pohodlně klimatizovat třeba pět místností najednou a v každé místnosti můžete mít jinou vnitřní jednotku od kazetové, až po luxusní nástěnnou jednotku. Vždy na sebe musí být napojeny pouze kompatibilní jednotky od jednoho výrobce.
Nástěnné, kazetové, kanálové či podstropní. Znáte je všechny?
Do bytu vybíráme jiný druh klimatizací než do kanceláře. Doma chceme mít klimatizaci funkční, designovou, s co možná nejnižší hlučností. V kanceláři řešíme zejména výkonnost a hlučnost, i když moderní design hraje také důležitou roli.
Klimatizace se dělí na mobilní a splitové. Mobilní klimatizace odvádí z místnosti teplo pomocí hadice skrze okno a můžete s nimi libovolně manipulovat a přesouvat je z místnosti do místnosti, mezi jejich hlavní nevýhody ovšem patří vysoká hlučnost. Klimatizace v provedení split je typická svou vnitřní a vnější částí. Pokud je k jedné vnější jednotce připojeno více vnitřních, potom se jedná o multisplit. Multisplitové řešení klimatizace je nejoblíbenější variantou pro klimatizování celého domu.
Zatímco dříve existovala pouze možnost systému zapnuto/vypnuto (on/off), nová technologie inverter přinesla možnost plynulé, automatické regulace teploty. Inverter je srdcem každé moderní klimatizační jednotky, zároveň snižuje hlučnost a vibrace klimatizačních jednotek.
Klimatizační jednotky se dělí podle výkonu, vzhledu a podle způsobu umístění do prostoru na:
Nástěnné klimatizační jednotky jsou oblíbené zejména pro svou snadnou instalaci a obsluhu. Vnitřní klimatizační jednotka je dodávána s dálkovým ovládáním, které umožňuje okamžitou regulaci teploty. Nástěnné klimatizace se hodí nejen do domácnosti, ale i pro větší kanceláře či podniky. Klimatizace nejsou příliš hlučné a venkovní jednotky působí poměrně nenápadně.
Kazetová klimatizace splyne se stropní konstrukcí, protože je zabudovaná do stropních podhledů. Jde tedy o velmi nenápadný prvek, je vidět pouze mřížka pro cirkulaci vzduchu. Vnitřní a venkovní jednotka jsou jednoduše propojeny podhledem. Kazetové klimatizace ovládáme stejně jako nástěnné, dálkovým ovládáním. Ani kazetové klimatizace nejsou hlučné.
Kanálová klimatizace je složena z vnější a vnitřní části, které jsou propojeny měděným potrubím a elektrickým kabelem. Vnější část se umisťuje na zem, na fasádu, na balkon apod. Vnitřní část je umístěna například na půdě nebo v podhledu. Výdechy vzduchu vedou do jednotlivých místností a nenarušují vzhled klimatizované místnosti.
Podstropní a parapetní systém klimatizací nabízí možnost instalace pod strop nebo pod parapet. Výhodou parapetní klimatizace je, že napodobuje podlahové topení díky spodním průduchům. Podstropní klimatizace můžeme instalovat horizontálně i vertikálně, pod strop i k podlaze.
4. kroky ke snadné montáži klimatizace
Montáž klimatizace do bytu vyžaduje odborný přístup a znalosti. Domácí kutilové jsou často přesvědčeni o tom, že si zvládnou klimatizaci nainstalovat svépomocí.
Montáž klimatizace ale není tak jednoduchá, jak se může na první pohled zdát. V lepším případě se vám instalace může nějakým zázračným způsobem povést, v horším případě může montáž svépomocí dopadnout katastrofálně. Zkušení technici vám ušetří spoustu nervů, času i peněz.
- Obhlédnutí a změření místa pro instalaci. V prvním kroku si ujasníte své představy, kam chcete klimatizaci instalovat. Své návrhy sdělíte montážní firmě, která vám navrhne optimální řešení tak, aby vám klimatizování přinášelo co největší užitek. Technik změří prostory a probere s vámi všechny možnosti.
- Instalace klimatizace. Montáž klimatizace do bytu je většinou rychlá a netrvá déle než jeden den, pouze v náročnějších případech může trvat více dní. Některé firmy instalují nejprve vnější jednotku a poté vnitřní, některé naopak. Před samotnou instalací si technik rozvrhne a zakreslí umístění klimatizační jednotky. Následují nutné stavební úpravy a instalace rozvodů chladu a odvodu kondenzátu. Vnitřní jednotka se připevní na zeď a propojí se s chladicím okruhem, elektrickým přívodem a odvodem kondenzátu. Po úspěšné instalaci technici uklidí vnitřní prostory. Následuje instalace venkovní jednotky, její zapojení se do chladicího okruhu a napuštění chladivem.
- Uvedení klimatizace do provozu. Technici spustí klimatizaci a zkontrolují její funkčnost. Zajímá je provoz ve všech provozních stavech a fázích a také zkontrolují náplně a odvod kondenzátu.
- Vysvětlení ovládání a zaškolení obsluhy klimatizace. Když je klimatizace odzkoušená a vše funguje tak jak má, technici vás naučí, jak doma s klimatizací správně zacházet a jak o ni pečovat. Také vám předají veškerou důležitou dokumentaci, návody a předávací protokol.
V čem vynikají jednotlivé značky klimatizací?
Na trhu existuje velká spousta výrobců klimatizačních jednotek. Mezi nejpoužívanější typy klimatizací v domácnostech i v kancelářích patří zejména značky Carrier, Panasonic, Mitsubishi Electric či LG.
- Carrier – Před více než sto lety Williams Carrier vyvinul první klimatizační systém na světě. Jeho společnost se velkou mírou zasloužila o vývoj klimatizací až do současné podoby. Klimatizace Carrier se dodnes řadí mezi špičky ve světě klimatizací s vysokým výkonem a ekologickým provozem.
- Panasonic – Společnost Panasonic se řadí mezi přední výrobce klimatizační a chladicí techniky. Klimatizace Panasonic nabízí skvělý výkon v kombinaci s nízkými náklady na energie. Nejnovější klimatizační jednotky Panasonic nabízí pokročilé vzduchové filtry i velmi nízkou hladinu hluku.
- Mitsubishi Electric – Společnost Mitsubishi Electric působí na trhu více než 50 let. Protože si Mitsubishi zakládá na stálé inovaci svých klimatizačních systémů, můžete si užít jejich skvělou funkčnost s nízkými energetickými nároky. Oblíbenou funkcí je čištění prostoru díky filtraci Nano Platinum.
- LG – LG nabízí bohatou paletu klimatizačních jednotek. Kromě vysoké účinnosti, ekologického provozu a moderního designu můžete u nejnovějších typů využít také chytré ovládání klimatizace prostřednictvím mobilního telefonu. Originální designová řada klimatizací ARTCOOL získala mnohá ocenění.
Oblíbené režimy klimatizování - který si vyberete vy?
Můžeme si užívat spoustu skvělých funkcí, které klimatizace nabízí. Jednotlivé značky klimatizací se často liší ve funkčnosti i v ovládání, v základu ale bývají velmi podobné. Mezi oblíbené funkce moderních klimatizačních systémů do bytu patří:
- Časovač – můžete si předem naprogramovat klimatizaci, abyste měli při příchodu domů požadovanou teplotu.
- Spánek (sleep) – klimatizace během spánku přizpůsobí teplotu blíže k teplotě v místnosti a tím šetří provozní náklady.
- Auto restart – pokud vypadne proud, klimatizace se opět sama vrátí k původnímu nastavení.
- Sklápěcí lamely – můžete si sami určit směr proudění vzduchu díky chytrému naklopení lamel.
- Swing – zajišťuje pravidelný pohyb lamel a rovnoměrné rozprostření klimatizovaného vzduchu v celé místnosti.
- Dry – funkce vysušuje vzduch v místnosti.
- Turbo – zahájí velmi prudké chlazení nebo topení pro co nejrychlejší dosažení požadované teploty.
- Quiet – přepne klimatizaci na tichý režim.
- A mnoho dalších funkcí.
Jak klimatizaci udržovat, aby vám sloužila dlouhá léta?
Většina moderních klimatizačních systémů dokáže čistit vzduch od nečistot, což je skvělé zejména pro alergiky a osoby s dýchacími problémy. Tyto nečistoty se potom v klimatizaci mohou seskupovat, proto je vhodné klimatizaci vždy po sezoně vyčistit.
Pokud si nejste čištěním klimatizace jistí, můžete si objednat profesionální firmu. Ideální je, když se vám o klimatizaci stará stejná firma, která vám ji montovala, protože si s danou klimatizací nejlépe rozumí.
Často klimatizace obsahují tzv. „předfiltraci“, která chrání přístup k chladicímu systému, aby se zbytečně nezanášel prachem. Pokud chcete předfiltraci očistit, vypněte klimatizaci a opatrně předfiltraci sundejte. Můžete ji zlehka umýt vodou s trochou saponátu.
Některé domácí klimatizace obsahují i plazmový filtr, který si poradí se skutečně drobnými částicemi prachu, s roztoči a jinými mikroby. Ten bývá zpravidla napájený elektřinou, proto je vhodnější čistit jej pouze štětcem.
Čištění filtrů provádějte ideálně jednou za 3 měsíce, pokud klimatizace funguje nepřetržitě tak i jednou za měsíc. Špinavé, staré filtry zvyšují spotřebu energie a snižují účinnost systému. Když se o klimatizaci nepostaráte, zanesené filtry mohou způsobit špatné proudění vzduchu nebo dokonce zamrznutí výparníku klimatizační jednotky. Mimo to takový filtr snižuje životnost celé klimatizační jednotky.
Shrnutí nejdůležitějších informací o klimatizacích
- Klimatizace přináší skutečnou úlevu od horka v letních měsících, v zimě můžeme pomocí klimatizace také efektivně a levně vytápět. I během klimatizování ale dbejte na občasné větrání.
- V případě klimatizace do kanceláří, nařízení vlády stanovuje ideální teploty pro sedavou i pro fyzicky náročnou práci, přičemž rozdíly mezi vnitřní a venkovní teplotou nesmí přesahovat 5 - 6 °C.
- Klimatizaci vybírejte zejména podle výkonu, funkčnosti, hlučnosti i vzhledu, nikdy primárně nesledujte její cenu.
- Výkon klimatizace by měl posoudit specialista. Čím větší místnost, tím vyšší výkon klimatizace budete potřebovat. Také ve světě klimatizací existují energetické třídy, podle kterých byste se při výběru měli řídit.
- Mobilní klimatizaci lze libovolně v místnosti posouvat, splitové jednotky jsou pevně umístěny na stěně. Multisplitové klimatizační jednotky jsou ideálním řešením, pokud potřebujete klimatizovat více místností najednou. Fungují na principu jedné vnější jednotky napojené na více vnitřních jednotek.
- Dnešní výrobci klimatizací do bytu si zakládají zejména na vysoké funkčnosti, moderním designu i přiměřeném poměru kvalita/cena. Klimatizace nabízí spoustu užitečných funkcí, například režim časovače, spánku, možnost naklápění lamel, tichý chod a mnoho dalšího.
- Montáž klimatizace probíhá ve čtyřech základních fázích. V prvním kroku si montážník obhlédne a zaměří zvolené místo pro instalaci. Ve druhém kroku přichází na řadu samotná instalace, která většinou netrvá déle než jeden den. Třetí krok zahrnuje uvedení klimatizace do provozu a kontrolu veškeré funkčnosti. Ve čtvrtém a posledním kroku montážníci zaškolí obsluhu, vysvětlí ovládání klimatizace a předají veškerou dokumentaci.
- O klimatizaci bychom se měli starat, zejména pak o její filtrační systém. Klimatizaci je vhodné po sezóně nechat zkontrolovat a vyčistit, ale čištění a výměnu filtrů zvládnete i sami, a to ideálně alespoň jednou za 3 měsíce.