Kariéra v oblasti výroby chladicích zařízení už na vás čeká! Rozvíjejte své dovednosti v moderní a prosperující společnosti s dlouholetou tradicí.
Nebojte se chlazení a podívejte se na přehled volných pozic zde.
Jak správně čepovat pivo?
Pravidla čepování piva
Ačkoli existují obecné a neměnné zásady, jak správně načepovat pivo, každý pivovar má svá vlastní pravidla, která se lehce liší. Pivo si tak jednoduše čepuje po svém. A proto každé čepované chutná trochu jinak. Obecně však platí, že dobře načepované pivo musí splňovat několik podmínek
Půllitr
Používají se zcela čisté sklenice nebo půllitry. Sklenice a půllitry by se měly umývat nejlépe v mechanické myčce. Pozor na špinavou vodu a na používání běžných mycích prostředků, které narušují trvanlivost a kvalitu pěny a zanechávají na sklenici tenký film. Správně připravený půllitr je vychlazený na teplotu piva a těsně před čepováním propláchnutý studenou vodou.
Chlazení
Před naražením sudu je třeba ho nechat odpočinout a správně vychladit. Pivo nesmí být přechlazené ani teplé. Ani v jednou případě nepůjde správně načepovat, buď bude pěnit moc, nebo málo a nebude mít tu správnou chuť. Správná teplota čerstvě načepovaného piva je 6–8 °C.
Nástroje a náčiní
Základem jsou funkční vypláchnuté trubky a správně seřízené a vyčištěné výčepní zařízení. Běžný výplach by měl výčepní provádět každý den a větší sanitaci potom přibližně 2× do měsíce. Sud i výčep je nejlepší umístit do tmavé chladné místnosti nebo do stínu.
Výška a náklon
Pivo se ideálně čepuje buď najednou, nebo maximálně nadvakrát. Při vícero krocích pivo oxiduje a ztrácí svou lahodnou chuť. Mělo by být načepováno z co nejmenší možné výšky, tzn. po skle a v úhlu sklonu 45°.
Druhy čepování piva
U českého piva se setkáte s několika základními způsoby, jak pivo do půllitru načepovat.
- Na hladinku
- Nadvakrát
- Šnyt
- Mlíko
- Čochta
Klasika "na hladinku"
Hladinka je velké pivo s pěnou až po okraj. Tento rychlý, typicky plzeňský, způsob čepování zaručí, že pivo bude mít říz. Nejdříve se pomalu načepuje malé množství pěny a potom se pivo nechá maximálním průtokem stékat po stěně půllitru. Vše na jeden zátah. Výsledkem je bleskově načepované pivo o ideální teplotě a se správným poměrem husté krémové pěny, která je mokrá a plná piva.
Nadvakrát
“Nadvakrát” je nejrozšířenější způsob čepování, ne však ten úplně nejlepší. Načepuje se při něm nejdříve vysoká, bohatá pěna a poté na druhý zátah zbytek piva. Bohužel velmi často nezůstává jen u čepování na dvakrát, ale výčepní čepuje na vícekrát. Pivo pak ztrácí na chuti i na teplotě, a to je škoda. Naopak jeho výhodou ale je, že díky menšímu sycení po napití nenadýmá.
Šnyt
Šnyt je v podstatě malé pivo v půllitru. Čepuje se stejně jako na hladinku s tím rozdílem, že výsledek tvoří cca třetinka piva, třetinka pěny a třetinka prázdného půllitru. Pivo čepované na šnyt má větší říz než hladinka a díky velkému množství pěny tak rychle neoxiduje.
Mlíko
Mlíko je v podstatě jen třetinková pěna. Při tomto způsobu čepování se takzvaně škrtí kohout. Cílem je pomalu a zlehka naplnit půllitr pěnou až po okraj. Výsledné pivo je krémové a sladší. Doporučuje se vypít ho na jeden zátah.
Čochtan
Úplný opak mlíka. Čochtan se čepuje se na jeden zátah a úplně postrádá pěnu. Načepované pivo má nejsilnější říz a je nejsytější. Jeho nevýhodou je, že bez pěny rychle oxiduje. Je osvěžující a perfektní na zahnání žízně. Pokud si ho chcete opravdu vychutnat, doporučuje se pít rychle a na ex.
Teď, když už víte, jak na to, zbývá jen jediné - načepovat si jedno nebo dvě… Tak na zdraví!