Kariéra v oblasti výroby chladicích zařízení už na vás čeká! Rozvíjejte své dovednosti v moderní a prosperující společnosti s dlouholetou tradicí.
Nebojte se chlazení a podívejte se na přehled volných pozic zde.
Proč do toho jít
Pokud se rozhodnete pro koupi pípy, rozhodně tím uděláte radost. A nejen obdarovanému. Dá se říct, že takovým dárkem děláte službu všem ve vašem okolí, i sobě samým. Pořízení domácího výčepu se jednoznačně vyplatí, jelikož ho využijete třeba na rodinných akcích, či při všedních večerech po práci, kdy vás prostě jen přepadne žízeň.
- Obsluhu zvládne každý – už se nestane, že se budete muset spokojit s podmírákem
- Snadná údržba – proplach a základní údržbu lze provést v pohodlí domova
- Úspora peněz – čepované pivo doma vyjde mnohem levněji než v hospodě
- Kvalitní prožitek – načepujete si dle libosti a nemusíte pro to udělat ani krok
Dle čeho vybírat
Pokud se rozhodnete pro nákup domácího výčepu, rozhodně si dejte záležet na tom, jaký typ zvolíte. Nepodceňte přípravu a shrňte si své požadavky na přístroj. Položte si následující otázky:
- Kolik litrů nápoje za hodinu natočím?
Jinými slovy to znamená, kolik lidí máte v plánu obsloužit a jak často jim budete nápoj čepovat. Tato hodnota je udávaná v průtoku litrů za hodinu. To znamená, že zařízení s výkonem 20 l/hod (to je pro představu 40 piv) ideálně vychladí v daném čase toto množství nápoje.
- Jaké tlakové médium chci využít?
Chcete nápoj načepovat, takže je třeba ho ze sudu „vytlačit“. Existuje několik způsobů, jak to provést. Prvním z nich je vzduchový kompresor, který je však další hmotná položka na seznam „s sebou“, pokud máte v plánu s výčepem cestovat. V tomto případě je vhodnější variantou výběr typu zařízení, který již má vestavěný kompresor. Pro ty, kteří uvažují o naražení sudu na delší čas, například na týden, je vhodné zvolit tlakování některým z plynů. Konkrétně můžete použít CO2, Dusík nebo Biogon. U této varianty musíte ale počítat s tím, že je třeba kromě láhve s plynem nutné pořídit i redukční ventil.
Myslete na to, jaké nápoje preferujete. Každý výrobce používá jiný uzávěr sudu a bylo by nemilé, kdyby váš plán někoho potěšit ztroskotal na tom, že jste pořídili narážecí hlavu, která nepasuje na sud milované značky piva.
Rozlišujeme tři typy:
- Plochá – (např. Staropramen, Krušovice, Svijany, Solnice)
- Bajonet – (např. Plzeňský Prazdroj, Budvar, Radegast, Koli)
- Kombi – (např. Kofola a Černá Hora)
Nyní už znáte všechny parametry, na které je potřeba brát zřetel. Pro konkrétní popis jednotlivých částí zavítejte do článku 7 důležitých rad pro výběr výčepního zařízení. Pokud jste dle naší nabídky vybrali favorita, o kterém víte, že zvládne uspokojit všechny žíznivé návštěvníky vaší domácí hospůdky, přichází na řadu nákup.
Počáteční investice vám pravděpodobně mohou připadat až moc vysoké, ale rozhodně se vám vaše peníze vrátí. Berte v potaz, že cena půllitru piva načepovaného u vás doma bude přibližně o polovinu levnější nežli v hospodě. I když budete ze začátku muset pořídit zařízení, čistidla a provozem spotřebujete elektřinu, v každém případě díky domácímu výčepu ušetříte.
Jak o výčep pečovat
Sanitace výčepních zařízení, konkrétně cest, kudy nápoje putují, je nezbytná hlavně pro gastronomické podniky, kde jsou jasně daná hygienická pravidla. To však neznamená, že u domácího výčepu se čištění neprovádí. Pouze ne v takové míře, ani tak často. Vaše zařízení vám se správnou údržbou vydrží dlouhá léta. Hadičky, kterými protéká tekutina, narážecí hlavu i samotný kohout je nutné vymývat, jelikož se v nich jinak tvoří usazeniny. Díky údržbě vám bude nápoj více chutnat a zároveň prodloužíte životnost zařízení.