Kariéra v oblasti výroby chladicích zařízení už na vás čeká! Rozvíjejte své dovednosti v moderní a prosperující společnosti s dlouholetou tradicí.
Nebojte se chlazení a podívejte se na přehled volných pozic zde.
První pivo se začalo vařit už hodně dávno. My jsme sice u jeho zrodu nestáli, o to víc ho ale milujeme!
Přečtěte si o tom, kde se nejoblíbenější český alkohol poprvé objevil a jak jsme ho společně pozvedli na vyšší úroveň.
Z Mezopotámie až do Budějovic
Pivo má kořeny hluboko v historii. Ty sahají až do Mezopotámie, kde už kolem roku 6000 př. n. l. uctívali bohyni piva Ninkasi. Přesně odtud pochází jeden z nejstarších receptů na pivo. Ve starověkém Egyptě, ale i mezi germánskými a keltskými kmeny bylo pivo také důležitou součástí každodenního života.
Během středověku se jeho výroba hodně zdokonalila. Centrem produkce byly kláštery, které začaly používat chmel jako konzervant a dochucovadlo. To vedlo
k vytvoření prvních pivovarských cechů, díky kterým
se produkce piva pořádně rozrostla.
V novověku, zejména během průmyslové revoluce, došlo k masivnímu růstu prvních velkých pivovarů
a k zavedení pasterizace. V 19. století navíc v Plzni vznikl slavný Pilsner. Dnes zažívá svět pivovarnictví renesanci v podobě oživení výroby řemeslného piva, které klade důraz na kvalitu, jedinečnost a tradiční výrobní metody. Takové pivo vyrábí právě v Solnici.
Když se spojí technika a nadšení
Díky téhle krásné a bohaté historii vznikl i pivovar Solnice. Nejdřív jako myšlenka. A z té myšlenky vznikl poctivý pivovar, který se dnes pyšní svým mistrovstvím v oboru. Mají k tomu dobrý důvod. Varně kraluje Ivan Dufek, legenda českého pivovarnictví a člen Síně slávy českého pivovarství a sladařství.
Kde jen začít?
Dobré pivo si zaslouží, aby se vařilo a podávalo
na pěkném místě. Tohle kritérium skvěle splňovalo historické centrum Českých Budějovic, které je
o to krásnější právě díky své bohaté pivovarnické historii. Rekonstrukce začaly už v roce 2017, a to hned na dvou budovách. Tou první byla samotná restaurace, která vznikla ze staré solnice z 16. století – od toho také jméno restaurace.
Druhá rekonstruovaná budova stojí o několik desítek metrů dál. Tady vznikla samotná varna piva, srdce celého podniku. To všechno měl jako investor pod palcem Sinop – od zajištění chladicí a výčepní techniky po zachování historie budov v co největším rozsahu.
Z varny na stůl bez čekání… pivovodem pod náměstím!
Nastal ale problém. Jak dopravit pivo do restaurace tak, aby bylo co nejčerstvější? Stačilo dát pár hlav dohromady
a vznikl geniální nápad. Postaví se pivovod, který povede pod Piaristickým náměstím z pivovaru přímo
do restaurace.
Tak se taky stalo a tekuté zlato začalo proudit ve velkém. Pak už nic nebránilo tomu nejdůležitějšímu – slavnostnímu otevření, které proběhlo na jaře 2019. Od té doby sládci pivo stále zdokonalují a hosté se těší z jeho chuti i kvality.
Tradice a kvalita si jdou v Solnici ruku v ruce
Ptáte se asi, co na vás vlastně čeká za pivo. Začneme tím, že všechna splňují kritéria pro „České pivo“, takže se vyrábí tradičně a drží si svou kvalitu stále na stejné úrovni. Pivo se vaří za pomoci nejlepších technologií a suroviny podléhají těm nejvyšším standardům.
Vybere si každý, znalec neznalec
Pochutnáte si na tradičních českých pivech, hlavně v podobě ležáků, ale i na zahraničních, jako je Belgian Blonde, Dubbel a Stout. Žádné pivo, které v Solnici uvaří, se nefiltruje ani nepasterizuje, aby neztratilo ani kapku ze své kvality.
Ochutnat ho můžete nejen v restauraci Solnice. V našem Sinop areálu si můžete zakoupit pivo ze Solnice jak v sudu, tak i stáčené v PET lahvích.
Chcete se Solnici podívat pod zátku?
Tak vezměte přátele pivaře a přijeďte za námi až ve 12 lidech! Provedeme vás po celém pivovaru, ukážeme,
jak se pivo vaří, kde se chladí a vše ostatní, co by vás mohlo zajímat. Pivo vám taky samozřejmě dáme ochutnat,
to k tomu patří.